Şifremi Unuttum

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi- State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR), dünyanın en büyük petrol şirketleri arasında yer almaktadır. 1992 yılında petrol ve gaz rezervlerinden faydalanmaya yönelik kurulan SOCAR bünyesinde, 2012 yılı itibarıyla yaklaşık 74.000 personel görev yapmaktadır.

SOCAR, Azerbaycan'ın kara ve deniz arazileri dahil olmak üzere bütün bölgelerinde petrol ve gaz yataklarının araştırılması, keşfi ve işlenmesi; petrolün, gazın, gaz kondensatın üretimi, nakli, elde edilen ürünlerin iç ve dış pazarlarda satışı gibi petrol ve petrokimya endüstrisinin her alanında faaliyet göstermektedir.

Azerbaycan'ın petrol ve petrol ürünlerine olan iç talebini karşılayacak; ürünlerinin fazlasını ihraç edebilecek kapasiteye, gelişmiş hizmet sektörüne ve büyük bilimsel ve teknik potansiyele sahip olan SOCAR'ın, Azerbaycan'ın kara ve deniz arazileri dahil olmak üzere bütün bölgelerinde petrol yataklarının araştırılması, keşfi ve işlenmesi konusunda birçok konuda çözüm geliştirebilen iyi yetişmiş, bilgili insan gücü bulunmaktadır.

2012 itibariyle 11 ülkede temsilciliği bulunan SOCAR, 2005 yılından bu yana uluslararası bir enerji şirketi olma yolunda önemli projelere imza atmıştır. Azerbaycan’ın gaz dağıtımını yürüten Azerigaz ve ülkede tüm petrokimya faaliyetlerini yürüten Azerikimya Devlet Şirketi şirketleri SOCAR’ın idaresine alınmıştır. SOCAR Azerbaycan’da kendi akaryakıt dağıtım ağını kurmuştur.

SOCAR ayrıca Azerbaycan’da bir ilke imza atarak, SOCAR Petrol - Gaz İşleme ve Petrokimya Kompleksi (Oil Gas Processing and Petrochemical Complex- OGPC) yatırımına başlamıştır. Bu projenin inşaatına 2013 yılı içinde başlanması hedeflenmekte olup, projenin 2020’de bitirilmesi planlanmaktadır.

SOCAR, Azerbaycan dışında Gürcistan’daki yatırımları ile öne çıkmaktadır. SOCAR Energy Georgia, SOCAR Georgia Petroleum, SOCAR Georgia Gas, SOCAR Georgia Security, SOCAR Gas Supply, Black Sea Terminal şirketleri petrol, güvenlik, gaz ve akaryakıt dağıtımı alanında faaliyet göstermektedir. SOCAR Gürcistan’da son olarak 350 bin metreküp kapasiteye sahip Kulevi Gemi Terminali projesini yürütmektedir.

SOCAR, Avrupa pazarına açılma yolunda etkin projeleri bir bir hayata geçirmektedir. Şirket Romanya’da yıllık 100 bin ton toptan ve perakende akaryakıt satışı ve dağıtımı yapmaktadır. Yine şirketin Avrupa’ya ve Balkanlar’a açılma yolunda önemli ülke olarak gördüğü Ukrayna’da akaryakıt dağıtım zinciri kurulmuştur. Bölgedeki en önemli enerji ortaklık projelerinden biri olarak tanımlanan AGRİ LNG Azerbaycan (SOCAR)’la birlikte Gürcistan (Gürcistan Devlet Petrol ve Gaz Şirketi), Romanya (Romgaz) ve son olarak Macaristan’ın (MVM) da dahil olması ile kapsamını genişletmiştir. 2012 yılı itibariyle projenin fizibilite çalışmaları devam etmektedir.

SOCAR, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı projesi ile başlayan, Bakü-Erzurum doğalgaz boru hattı, Bakü-Kars demiryolu lojistik projeleri ile devam eden Azerbaycan’ın kardeş ülkesi ve stratejik ortağı Türkiye’deki faaliyetlerine, 2008 yılında, PETKİM’i satın alarak devam etmiştir. Özelleştirmeden sonra SOCAR, PETKİM Yarımadası üzerinde Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik Entegrasyonu temel mantığı çerçevesinde, PETKİM ‘Value-Site 2023’ Projesi’ni uygulamaya dönüştürerek, PETKİM Yarımadası’nı Avrupa’nın en büyük üretim merkezlerinden biri haline getirmeyi hedeflemektedir. Bu yatırımlar, 10 milyon ton kapasiteli rafineri, 1.5 milyon TEU başlangıç kapasiteli Konteynır Limanı, Enerji Santralleri, Sıvı Depolama Tankları gibi mega projeleri içermektedir.

SOCAR, 2011 son çeyreğinde hükümetler arası anlaşma ile Türkiye üzerinden Avrupa’ya nakledilmek üzere 16 bcm (milyon metreküp) doğalgaz anlaşmasına imza atmıştır. Bu anlaşma ile Azerbaycan’dan başlayarak Türkiye üzerinden Avrupa’ya gaz dağıtımını öngören Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) hayata geçirilmiştir.

SOCAR, merkezi İsviçre’de kurulan SOCAR Trading şirketi ile 2008 yılından beri Singapur, Nijerya, Vietnam, Dubai, Hindistan, New York, Kahire ve İstanbul’daki ofislerinde petrol ve petrol ürünleri ticaretini sürdürmektedir.

2012 yılında tamamlanacak olan Fujairah Terminali, SOCAR’ın Dubai’de başlattığı önemli projelerden biridir. SOCAR 2011 yılında bir diğer dev projeye daha imza atmış ve Kore Devlet Petrol Şirketi ile anlaşarak 5,3 milyon varillik petrol depolama projesini başlatmıştır.

SOCAR 2011 Kasım ayında, 170’den fazla petrol istasyonu ile geniş bir dağıtım ağına sahip İsviçre’deki ESSO akaryakıt dağıtım markasını bünyesine kattı ve 2013 yılı itibariyle SOCAR markasıyla Avrupa’daki akaryakıt dağıtımına başlamıştır.